Ana Sayfa > Blog > Her Çocuk Farklıdır
Her Çocuk Farklıdır
Çocuk PsikolojisiFatklılık 15 Aralık 2017 Madalyon Psikiyatri Merkezi

Madalyon Psikiyatri Merkezi


Hepimiz farklıyız, bunun da farkındayız, fiziksel özelliklerimizden, ses tonumuza, olaylara verdiğimiz tepkilerden düşünce tarzımıza kadar başka başkayız… En fazla benzeriz birbirimize ama aynı değiliz asla. Konu çocuklarımız olunca nedense onları hep birileriyle aynı kantarda tartma eğiliminde oluruz. Falancının oğlu okulda şu puanı almış, filancının kızı evde annesine yardım ediyormuş gibi cümleler havada uçuşur.

Daha küçük çocuklarımıza ama bak arkadaşın bitirdi yemeğini, sen hala lokmaları sayıyorsun ya da arkadaşın senden hızlı koşuyor deriz. Ama bilmeyiz bunun onlara nasıl zarar verdiğini, hatta aynı evin içinde büyüyen kardeşleri bile kıyaslar dururuz birbiriyle. Halbuki her çocuk zayıf yönleriyle, güçlü yönleriyle başka bir bireydir ve kendi özelliklerine göre değerlendirilmelidir. Ve bize düşen onu olduğu gibi kabul etmek, zayıf yönlerine güçlendirmek için destek olmak, güçlü yönlerini olumlu pekiştirmektir.

Çocuklarımızda kendine güven duygusunu zedelememek, kıskançlık duygularına yol açmamak için asla kıyaslama yapmamalıyız. Tüm ebeveynler çocuklarının daha iyi, en iyi olmasını istediği için böyle davrandığını söyler ancak bu durum çocuklarımıza zarar vermektedir.

Beş parmağın beşinin de bir olmaması misali aslına bakarsanız çocuklarımız iyi ki birbirlerinden farklılar, iyi ki her birinin güçlü yönleri ve zayıf yönleri birbirine benzemez. Çocuklarımızı her şekilde seviyoruz elbette ki, geriye bir de her şekilde onları kabul ettiğimizi göstermek kalıyor. 

Madalyon Psikiyatri Merkezi

Biyografi

Blog Yazıları

Blog

Çocuk ve Öfke Nöbeti Çocuk ve Öfke Nöbeti
Çocuk ve Öfke Nöbeti

Öfke normal bir duygudur, tıpkı mutluluk gibi, hüzün gibi, endişe gibi. Önemli olan öfkemizin şiddeti ve öfkelendiğimizde ne yaptığımızdır, ya da başka bir ifadeyle öfkemizi kontrol edip edemediğimizdir. Danışanl..

Devamı
Çocuk bakımında fikir ayrılıkları Çocuk bakımında fikir ayrılıkları
Çocuk bakımında fikir ayrılıkları

Başka konularda ortak yönleri olan anne babalar bile çocuk bakımı felsefelerinde ortak yönler bulmakta zorlanırlar. Anne babaların farklı kişilik yapıları, farklı aile kökenleri, farklı yetişme biçimleri nedeniyle aslı..

Devamı
İlişkinin Kaybı İlişkinin Kaybı
İlişkinin Kaybı

Hepimiz hayatımızın bir döneminde ayrılıklar ve kayıplarla karşı karşıya geliriz. Sevdiğimiz insanların ölümü kadar, anlaşmazlıklardan veya aldatılmalardan kaynaklanan ayrılıklar da baş edilmesi zor duygular uyandırır. Üz&..

Devamı