Ana Sayfa > Blog > Her Çocuk Farklıdır
Her Çocuk Farklıdır
Çocuk PsikolojisiFatklılık 15 Aralık 2017 Madalyon Psikiyatri Merkezi

Madalyon Psikiyatri Merkezi


Hepimiz farklıyız, bunun da farkındayız, fiziksel özelliklerimizden, ses tonumuza, olaylara verdiğimiz tepkilerden düşünce tarzımıza kadar başka başkayız… En fazla benzeriz birbirimize ama aynı değiliz asla. Konu çocuklarımız olunca nedense onları hep birileriyle aynı kantarda tartma eğiliminde oluruz. Falancının oğlu okulda şu puanı almış, filancının kızı evde annesine yardım ediyormuş gibi cümleler havada uçuşur.

Daha küçük çocuklarımıza ama bak arkadaşın bitirdi yemeğini, sen hala lokmaları sayıyorsun ya da arkadaşın senden hızlı koşuyor deriz. Ama bilmeyiz bunun onlara nasıl zarar verdiğini, hatta aynı evin içinde büyüyen kardeşleri bile kıyaslar dururuz birbiriyle. Halbuki her çocuk zayıf yönleriyle, güçlü yönleriyle başka bir bireydir ve kendi özelliklerine göre değerlendirilmelidir. Ve bize düşen onu olduğu gibi kabul etmek, zayıf yönlerine güçlendirmek için destek olmak, güçlü yönlerini olumlu pekiştirmektir.

Çocuklarımızda kendine güven duygusunu zedelememek, kıskançlık duygularına yol açmamak için asla kıyaslama yapmamalıyız. Tüm ebeveynler çocuklarının daha iyi, en iyi olmasını istediği için böyle davrandığını söyler ancak bu durum çocuklarımıza zarar vermektedir.

Beş parmağın beşinin de bir olmaması misali aslına bakarsanız çocuklarımız iyi ki birbirlerinden farklılar, iyi ki her birinin güçlü yönleri ve zayıf yönleri birbirine benzemez. Çocuklarımızı her şekilde seviyoruz elbette ki, geriye bir de her şekilde onları kabul ettiğimizi göstermek kalıyor. 

Madalyon Psikiyatri Merkezi

Biyografi

Blog Yazıları

Blog

Karne Karne
Karne

Bu ay yaklaşık 15 milyon öğrenci yarı yıl karnelerini aldılar. Bazıları sevinç ve gururlarını verilen hediyelerle pekiştirirken bazıları hayal kırıklığı, azarlanma, tehdit ve cezalarla örselendi. Bugünlerde ann..

Devamı
Özel Eğitim Nedir? Özel Eğitim Nedir?
Özel Eğitim Nedir?

Özel eğitim; bir bireyin gelişiminde uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu yaşıtlarından belirgin düzeyde farklılıklar olduğu tespit edildiğinde bireye önerilen farklı destek eğitim programlarına verilen genel addır. &..

Devamı
Psikolog Olmak Psikolog Olmak
Psikolog Olmak

Psikologsanız eğer insanlar sizden çok şey bekler, sanırlar ki psikologların sinirleri alınmıştır, yaşamlarındaki her sorunu tereyağından kıl çeker gibi çözerler, muhteşem çocuklar yetiştirirler, stresin üstes..

Devamı