Ana Sayfa > Blog > Her Çocuk Farklıdır
Her Çocuk Farklıdır
Çocuk PsikolojisiFatklılık 15 Aralık 2017 Madalyon Psikiyatri Merkezi

Madalyon Psikiyatri Merkezi


Hepimiz farklıyız, bunun da farkındayız, fiziksel özelliklerimizden, ses tonumuza, olaylara verdiğimiz tepkilerden düşünce tarzımıza kadar başka başkayız… En fazla benzeriz birbirimize ama aynı değiliz asla. Konu çocuklarımız olunca nedense onları hep birileriyle aynı kantarda tartma eğiliminde oluruz. Falancının oğlu okulda şu puanı almış, filancının kızı evde annesine yardım ediyormuş gibi cümleler havada uçuşur.

Daha küçük çocuklarımıza ama bak arkadaşın bitirdi yemeğini, sen hala lokmaları sayıyorsun ya da arkadaşın senden hızlı koşuyor deriz. Ama bilmeyiz bunun onlara nasıl zarar verdiğini, hatta aynı evin içinde büyüyen kardeşleri bile kıyaslar dururuz birbiriyle. Halbuki her çocuk zayıf yönleriyle, güçlü yönleriyle başka bir bireydir ve kendi özelliklerine göre değerlendirilmelidir. Ve bize düşen onu olduğu gibi kabul etmek, zayıf yönlerine güçlendirmek için destek olmak, güçlü yönlerini olumlu pekiştirmektir.

Çocuklarımızda kendine güven duygusunu zedelememek, kıskançlık duygularına yol açmamak için asla kıyaslama yapmamalıyız. Tüm ebeveynler çocuklarının daha iyi, en iyi olmasını istediği için böyle davrandığını söyler ancak bu durum çocuklarımıza zarar vermektedir.

Beş parmağın beşinin de bir olmaması misali aslına bakarsanız çocuklarımız iyi ki birbirlerinden farklılar, iyi ki her birinin güçlü yönleri ve zayıf yönleri birbirine benzemez. Çocuklarımızı her şekilde seviyoruz elbette ki, geriye bir de her şekilde onları kabul ettiğimizi göstermek kalıyor. 

Madalyon Psikiyatri Merkezi

Biyografi

Blog Yazıları

Blog

Anne: Bir Çocuğun İlk Aynası Anne: Bir Çocuğun İlk Aynası
Anne: Bir Çocuğun İlk Aynası

Bebeklik dönemindeki bir çocuğun en önemli görevi ebeveynlerinin veya bakıcısının tepkileri aracılığıyla var oluşunu dış dünyaya onaylatmaktır. Bir bebek bunu yaparak yaşamaya değer bir varlık olduğuna işaret eden bir ke..

Devamı
Anne Baba Tutumları Anne Baba Tutumları
Anne Baba Tutumları

Anne baba tutumu, anne ve babanın psikolojik eğilimleri doğrultusunda gelişen, onların bilinç dışı gereksinimlerini yansıtan davranışlardır. Anne babanın çocuğun sorularını yanıtlayan, deneme ve yanılmasına olanak sağlayan tutumları ..

Devamı
Aşkın Izdırabı Aşkın Izdırabı
Aşkın Izdırabı

Duygusal anlamda ızdırap; gözle görülür ve elle tutulur bir etken olmamasına rağmen yaşanılan, bireye ciddi anlamda rahatsızlık veren, kişinin anlatırken tanımlamakta zorlandığı duygu hali olarak anlatılabilir. Kişi bu..

Devamı