Ana Sayfa > Blog > İlişkide Sağlıklı Adımlar
İlişkide Sağlıklı Adımlar - madalyon psikiyatri merkezi
İlişki Terapisi 07 Mart 2018 Psk. Hatice KARATEPE

Psk. Hatice KARATEPE
Psikolog

Etrafındakileri kendinden uzaklaştırmak konusunda eşsiz becerilerin olduğunu düşünüyor olabilirsin. Somurtarak, karşındakini dinlemeyerek, göz kontağı kurmayarak, umursamıyormuş gibi görünerek, sana heyecanla anlatılan bir şey karşısında sosyal medya hesaplarına gömülerek, sadece senin konuşmak istediklerini gündemde tutarak, onun fikirlerini değersizleştirerek ve görmezden gelerek bunu rahatlıkla yapabilirsin… Harika! Başarıyorsun da… Peki kişiler arası iletişimin veya eşler arasındaki ilişkinin en çok kendine ve diğer insanlara ördüğün duvarlar yüzünden sonlandığını biliyor musun? Durumu tersine çevirmek ve kişiler arası ilişkilerinde sağlıklı adımlar atabilmek için farkında olmamız gerekenler var.

İlişkilerine ördüğün duvarın mimarı mısın? Köprülerinin de olabilirsin!

“Git başımdan!”

“Beni yalnız bırak!”

“Beni hasta ediyorsun!”

“Yaşamak istemiyorum!”

“Şu an burada olmak istemiyorum!”

“Senden nefret ediyorum!”

“Benden uzak dur!”

“Kimsenin umurunda değilim!”

  • Eğer karşındakine rahat, samimi ve paylaşıma hazır olduğunu hissettirirsen o da seninle geçirdiği zaman boyunca rahat ve güvende hissedecektir. Gerginliğini ortaya çıkarırsan bu duygu karşındakiyle paylaşılır ve bir an önce o ortamdan kaçıp gitme isteği uyandırır. Bol gülümsemeli, enerji ve hevesli iletişim hem ilişkinin köprülerini sağlam bir temele oturtacak hem de karşılıklı keyif sağlayacaktır.
  • Etkin dinleme, karşındakinin söylediklerini sadece duymanın ötesindedir ve bize duygusal paylaşım olanağı da verir. Dikkatle odaklanmak, söylenenin yanı sıra sözcüklerin arkasındaki mesajları da yakalamana yardımcı olur.  
  • Empati iki yönlü iletişimin temelidir. Empatik olabilmek, karşındakinin görüş veya inancı ne olursa olsun onun perspektifinden görebilmek, hissedebilmek ve düşünebilmektir. Doğru empati yapabilmek onun duygularını kolaylıkla yakalayabilmene yardım eder ve güven bağınızı güçlendirir.
  • Verdiğin mesajlar, sen ve duruşun bir bütünlük sunmalıdır. Dışarıdan seni gözlemleyen kişilerle, senin kendini tarif etme biçimin arasındaki fark ne kadar azsa o kadar bütünlük içinde olduğun söylenebilir. Dile getirdiklerin ve yaptıkların çelişiyorsa karşı tarafa verdiğin güven de oranda azalacaktır.

Kendine sorabilirsin; Arzuladığım, olmasını istediğim ilişkileri ne tarz bir düşünce ve davranışla gerçeğe döndürebilirim? Şu anki ilişkilerimde bunların ne kadarına sahibim? İlişkilerimi güçlendirmek için eylem planım ne olabilir?

İmza: Bay/ Bayan Duygusal Duvar Mimarı

Psk. Hatice KARATEPE

Biyografi

Blog

Kendini Sevmek Kendini Sevmek-madalyon psikiyatri merkezi
Kendini Sevmek

İnsanın kendisini sevmesi ve beğenmesi aslında çok zordur çünkü içimizdeki canavar doymak bilmez. Üçünü yapsak beşini daha ister. İnsanın doğası böyle ama böyle olmasaydı, hepimiz el e..

Devamı
Boşanma ve Çocuk Boşanma ve Çocuk-madalyon psikiyatri merkezi
Boşanma ve Çocuk

Boşanmaların çok kolay ifade edildiği günümüzde, anne-babalar kavgalar, inatlaşmalar, hukuki işlemler arasında çatışırken, boşanmanın duygusal yükü genellikle çocukların omuzlarına bırakılır. Boşanma k..

Devamı
Çocuk ve Oyun Çocuk ve Oyun- madalyon psikiyatri merkezi
Çocuk ve Oyun

Çocukluğunuzu düşündüğünüzde aklınıza gelen özel anların büyük çoğunluğunu kaplamaz mı oyunlar? Körebeler, saklambaçlar, uzun eşekler ve niceleri. Sosyalleşmenin ilk adımları, kendi..

Devamı