Ana Sayfa > Blog > İlişkinin Kaybı
İlişkinin Kaybı
İlişkiAyrılık 17 Nisan 2018 Psk. Hande AYDIN

Psk. Hande AYDIN
Psikolog

Hepimiz hayatımızın bir döneminde ayrılıklar ve kayıplarla karşı karşıya geliriz. Sevdiğimiz insanların ölümü kadar, anlaşmazlıklardan veya aldatılmalardan kaynaklanan ayrılıklar da baş edilmesi zor duygular uyandırır. Üzüntü, öfke, kaygı, şaşkınlık, çaresizlik duygularımızın arasında yaşadığımız en yoğun duygu, kaybettiğimiz kişiye duyduğumuz özlemdir.
 
Her ilişki bitimi bir yas süreci gerektirir. Bu süreç hayatın neresinde olduğumuzu, bundan sonra nasıl bir ilişki istediğimizi ya da istemediğinizi belirlemek için kendimizi dinlediğimiz bir dönemdir. Birey bu süreçte özlemiyle başa çıkabiliyorsa bu dönemin ona kazandırdıklarını da alarak yoluna devam edebilir.
 
Bu süreçte hayatımızda oluşan boşluk, uzaydaki her boşluk gibi doldurulmak ister. Ancak yeni bir ilişkiye hazır olmadan yaşanan diğer ilişkiler eski eşlerin hayaletleriyle birlikte üç kişilik, hatta dört kişilik yaşanabilir. Eski eşinizin yeni ilişkinizden özellikle haberi olmasını istiyorsanız, eski eşinize benzeyen veya benzemeyen yönlerini her gün neredeyse hesap makinesiyle toplayıp çıkarıyorsanız, şimdiki ilişkinize baktığınızda huzur duymak yerine “böyle olmasını o istedi” diyorsanız, ayrılma sonrası hayatınıza devam etmekte ve vedalaşmak da zorlanıyor olabilirsiniz.
 
Yeni bir ilişki için, öfke, üzüntü gibi duygularınızın yoğunluğunun azalmasını beklemek tepkisel bir karar vermenizi engeller ve kararınızın doğruluğundan emin olabilirsiniz. Bu süreçte desteğe ihtiyacınız olduğu doğrudur ancak bu desteği sadece cinsler arası ilişkilerde ararsanız kendinizi yeni bir ilişkinin problemleriyle uğraşırken bulabilirsiniz.

 

Blog

Çocuk ve Öfke Nöbeti Çocuk ve Öfke Nöbeti
Çocuk ve Öfke Nöbeti

Öfke normal bir duygudur, tıpkı mutluluk gibi, hüzün gibi, endişe gibi. Önemli olan öfkemizin şiddeti ve öfkelendiğimizde ne yaptığımızdır, ya da başka bir ifadeyle öfkemizi kontrol edip edemediğimizdir. Danışanl..

Devamı
Çocuk bakımında fikir ayrılıkları Çocuk bakımında fikir ayrılıkları
Çocuk bakımında fikir ayrılıkları

Başka konularda ortak yönleri olan anne babalar bile çocuk bakımı felsefelerinde ortak yönler bulmakta zorlanırlar. Anne babaların farklı kişilik yapıları, farklı aile kökenleri, farklı yetişme biçimleri nedeniyle aslı..

Devamı
İlişkinin Kaybı İlişkinin Kaybı
İlişkinin Kaybı

Hepimiz hayatımızın bir döneminde ayrılıklar ve kayıplarla karşı karşıya geliriz. Sevdiğimiz insanların ölümü kadar, anlaşmazlıklardan veya aldatılmalardan kaynaklanan ayrılıklar da baş edilmesi zor duygular uyandırır. Üz&..

Devamı