Ana Sayfa > Blog > Psikolog Olmak
Psikolog Olmak
Psikolog 18 Ocak 2018 Madalyon Psikiyatri Merkezi

Madalyon Psikiyatri Merkezi


Psikologsanız eğer insanlar sizden çok şey bekler, sanırlar ki psikologların sinirleri alınmıştır, yaşamlarındaki her sorunu tereyağından kıl çeker gibi çözerler, muhteşem çocuklar yetiştirirler, stresin üstesinden gelirler ya da depresyona girmezler. Uzun süredir bu işi yapıyorum, bir kere de farklı bir durumla karşılaşmadım. Bazen “Sen psikologsun bilirsin!” le başlayan cümleler duydum, bazen de iç sesin “Sen nasıl psikologsun?” olduğu “Sen psikolog değil misin?” dış sesleri.

Odasına girdiği andan itibaren danışanını tüm algıları açık, hiçbir ayrıntıyı kaçırmadan dinlemeye çalışan psikologlar, başkalarına yardım ederler de konu kendi yaşamları olunca bazen söküğünü dikemeyen terzilere benzerler. Psikologların her yerde, her koşulda sinirlerine hakim olan, sürekli gülümseyen, hayata şifa dağıtan varlıklar olduğunu düşünür birçok kişi. Halbuki psikologların da bir sürü sorunu vardır, hatta psikolojiye yönelenlerin aslında kendi yaşamlarına dair bilinçaltında çözmek istediği bir şeyler olduğu bile söylenir.

Psikolog psikoloji eğitimi almış, ilaç yazmayan, terapi yapan aynı zaman da bazen eve gidip yemek yapan, zaman zaman eşiyle tartışan, onlarca çocuğun yaşamını kolaylaştırıp ailelerine yardımcı olurken, kendi çocuğuyla ilişkisinde zaman zaman tökezleyen, odasına giren danışanlarının çoğunun yaşamında iz bırakırken kendine bazen hayrı dokunmayan kişidir. Geçen haftaki yazımda “bırakın çocuklar acıksın, terlesin” vb öğütlerde bulunmuştum annelere, bu sebeple bir haftadır eşimin dost ortamlarında hafif dokundurmalarına maruz kalmaktayım. Ee sonuçta ben de bir anneyim. Siz anladınız durumu. Ne demişler “Hocanın dediğini yap, yaptığını yapma!”

Madalyon Psikiyatri Merkezi

Biyografi

Blog Yazıları

Blog

Çocuk ve Öfke Nöbeti Çocuk ve Öfke Nöbeti
Çocuk ve Öfke Nöbeti

Öfke normal bir duygudur, tıpkı mutluluk gibi, hüzün gibi, endişe gibi. Önemli olan öfkemizin şiddeti ve öfkelendiğimizde ne yaptığımızdır, ya da başka bir ifadeyle öfkemizi kontrol edip edemediğimizdir. Danışanl..

Devamı
Çocuk bakımında fikir ayrılıkları Çocuk bakımında fikir ayrılıkları
Çocuk bakımında fikir ayrılıkları

Başka konularda ortak yönleri olan anne babalar bile çocuk bakımı felsefelerinde ortak yönler bulmakta zorlanırlar. Anne babaların farklı kişilik yapıları, farklı aile kökenleri, farklı yetişme biçimleri nedeniyle aslı..

Devamı
İlişkinin Kaybı İlişkinin Kaybı
İlişkinin Kaybı

Hepimiz hayatımızın bir döneminde ayrılıklar ve kayıplarla karşı karşıya geliriz. Sevdiğimiz insanların ölümü kadar, anlaşmazlıklardan veya aldatılmalardan kaynaklanan ayrılıklar da baş edilmesi zor duygular uyandırır. Üz&..

Devamı