Ana Sayfa > Blog > Psikolog Olmak
Psikolog Olmak
Psikolog 18 Ocak 2018 Madalyon Psikiyatri Merkezi

Madalyon Psikiyatri Merkezi


Psikologsanız eğer insanlar sizden çok şey bekler, sanırlar ki psikologların sinirleri alınmıştır, yaşamlarındaki her sorunu tereyağından kıl çeker gibi çözerler, muhteşem çocuklar yetiştirirler, stresin üstesinden gelirler ya da depresyona girmezler. Uzun süredir bu işi yapıyorum, bir kere de farklı bir durumla karşılaşmadım. Bazen “Sen psikologsun bilirsin!” le başlayan cümleler duydum, bazen de iç sesin “Sen nasıl psikologsun?” olduğu “Sen psikolog değil misin?” dış sesleri.

Odasına girdiği andan itibaren danışanını tüm algıları açık, hiçbir ayrıntıyı kaçırmadan dinlemeye çalışan psikologlar, başkalarına yardım ederler de konu kendi yaşamları olunca bazen söküğünü dikemeyen terzilere benzerler. Psikologların her yerde, her koşulda sinirlerine hakim olan, sürekli gülümseyen, hayata şifa dağıtan varlıklar olduğunu düşünür birçok kişi. Halbuki psikologların da bir sürü sorunu vardır, hatta psikolojiye yönelenlerin aslında kendi yaşamlarına dair bilinçaltında çözmek istediği bir şeyler olduğu bile söylenir.

Psikolog psikoloji eğitimi almış, ilaç yazmayan, terapi yapan aynı zaman da bazen eve gidip yemek yapan, zaman zaman eşiyle tartışan, onlarca çocuğun yaşamını kolaylaştırıp ailelerine yardımcı olurken, kendi çocuğuyla ilişkisinde zaman zaman tökezleyen, odasına giren danışanlarının çoğunun yaşamında iz bırakırken kendine bazen hayrı dokunmayan kişidir. Geçen haftaki yazımda “bırakın çocuklar acıksın, terlesin” vb öğütlerde bulunmuştum annelere, bu sebeple bir haftadır eşimin dost ortamlarında hafif dokundurmalarına maruz kalmaktayım. Ee sonuçta ben de bir anneyim. Siz anladınız durumu. Ne demişler “Hocanın dediğini yap, yaptığını yapma!”

Madalyon Psikiyatri Merkezi

Biyografi

Blog Yazıları

Blog

Karne Karne
Karne

Bu ay yaklaşık 15 milyon öğrenci yarı yıl karnelerini aldılar. Bazıları sevinç ve gururlarını verilen hediyelerle pekiştirirken bazıları hayal kırıklığı, azarlanma, tehdit ve cezalarla örselendi. Bugünlerde ann..

Devamı
Özel Eğitim Nedir? Özel Eğitim Nedir?
Özel Eğitim Nedir?

Özel eğitim; bir bireyin gelişiminde uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu yaşıtlarından belirgin düzeyde farklılıklar olduğu tespit edildiğinde bireye önerilen farklı destek eğitim programlarına verilen genel addır. &..

Devamı
Psikolog Olmak Psikolog Olmak
Psikolog Olmak

Psikologsanız eğer insanlar sizden çok şey bekler, sanırlar ki psikologların sinirleri alınmıştır, yaşamlarındaki her sorunu tereyağından kıl çeker gibi çözerler, muhteşem çocuklar yetiştirirler, stresin üstes..

Devamı